Općina Sveti Martin na Muri sufinancirat će dokumentaciju za solarne panele

Općina Sveti Martin na Muri sufinancirat će dokumentaciju za solarne panele

U organizaciji Općine Sveti Martin na Muri proteklog četvrtka, 12. listopada, održano je zanimljivo predavanje na temu obnovljivih izvora energije.

Naglasak je bio na izgradnji solarnih elektrana i ugradnji toplinskih dizalica.

Tom prigodom načelnik Martin Srša najavio je da će uskoro donijeti i odluku o sufinanciranju izrade projektne dokumentacije za solarne elektrane na kućanstvima u iznosu od 50 posto. Svi zainteresirani mještani moći će se javiti na natječaj.

nače, predavanje je bilo održano u suradnji s poduzećem CEE, Centar energetske efikasnosti iz Čakovca.

Uz to, spomenimo i da je ministar Davor Filipović najavio je da će Vlada do kraja godine raspisati natječaj kojim će sufinancirati građanima 50 posto za ugradnju solara.

Izvor: mnovine
Piše: Sanja Heric

 

Škola, općine i policija u akciji  „SIGURNIJI UČENICI NA CESTI“

Škola, općine i policija u akciji „SIGURNIJI UČENICI NA CESTI“

Dolaskom jesenskih i zimskih mjeseci kada je ograničena vidljivost na cesti, raste i potreba za većom vidljivošću svih sudionika u prometu, a osobito onih najmlađih, naših učenika. Stoga je Škola inicirala želju za nabavkom reflektirajućih prsluka i privjesaka za torbe i/ili jakne za sve učenike škole. Načelnik Općine gosp. Martin Srša bezuvjetno je prihvatio inicijativu Škole te je Općina na kraju financirala ukupan trošak nabave.

U akciju se uključila i Policijska postaja Mursko Središće i policijske službenice Marija Nemec i Adela Mesarić Baranašić koje su u petak 13. listopada održale susret i razgovor s učenicima od 1. do 8. razreda kako bi se još jednom naglasila važnost opreza kod sudjelovanja u prometu te su učenicima ujedno podijeljeni reflektirajući prsluci i privjesci.

Već isti dan su učenici razredne nastave u svome godišnjem pješačenju primijenili dobiveno i sigurnije se uključili u prometnu komunikaciju!

Zahvaljujemo od srca Općini Sveti Martin na Muri i načelniku na stalnoj spremnosti u pomoći kod osiguravanja sigurnosti naših učenika. Ističemo i primjer simpatičnih upozoravajućih oznaka Školski put koji je Općina postavila na najfrekventnijim dijelovima ceste i kod pješačkih prijelaza.

Također smo jako zahvalni na suradnji s Policijskom postajom Mursko Središće koja je na raspolaganju za sva naša pitanja i potrebe. Osobita hvala policijskim službenicama Mariji Nemec i Adeli Mesarić Baranašić koje su se još u ponedjeljak 16. listopada pridružile osiguranju pješačenja učenika predmetne nastave.

 

Započinju radovi u Poljskoj ulici u Svetom Martinu na Muri

Započinju radovi u Poljskoj ulici u Svetom Martinu na Muri

Obavještavaju se stanari Poljske ulice kako od ponedjeljka 16.10.2023. godine započinju radovi na izgradnji kanalizacijske mreže.

Obzirom na zahtjevne radove koji će se obavljati teškim radnim strojevima, pozivamo sve stanare i posjetitelje na oprez i strpljenje prilikom izvođenja istih.

Radovi će se izvoditi na način da će se omogućiti što lakše prometovanje pješaka i osobnih vozila , a u slučaju zatvaranja uobičajenih pravaca koristit će se alternativni pravci kretanja.

Nadamo se i vjerujemo kako će se radovi odvijati prema planu i programu te da će se završiti u najkraće moguće vrijeme na zadovoljstvo svih uključenih strana.

IZVJEŠTAJ O RADU PODRUŽNICE ZA 2022. GODINU

IZVJEŠTAJ O RADU PODRUŽNICE ZA 2022. GODINU

PODRUŽNICA UMIROVLJENIKA

SVETI MARTIN NA MURI


IZVJEŠTAJ O RADU PODRUŽNICE ZA 2022. GODINU      

 

I prošla 2022. god. započela je sa popriličnim utjecajem pandemije korona virosa. Urede Podružnice svejedno je radio utorkom i petkom, uz kakav – takav odaziv članstva.

Uobičajenih druženja – treninga srijedom nije bilo sve do 23. ožujka kada je započelo „sramežljivo“ okupljanje članova ( 14 pa 17 članova ), nakon čega se stvari polako normaliziraju. Prvi trening kod Doma branitelja održan je 6. travnja uz zadovoljavajući interes sportaša. Usporedo s okupljanjima počelo je i planiranje događaja u Podružnici – o proslavi Dana žena, o izletu u Hrvatsko Zagorje, Dugu Uvalu itd. čemu je pridonjelo i ukidanje obaveznog nošenja zaštitne maske i jenjavanje pandemije koja je svoje zube ipak pokazala sredinom srpnja ( 1800 do 2200 oboljelih dnevno, mnogi su se vratili bolesni s ljetovanja u Cirkvenici ).

Djelovanje umirovljenički udruga počelo se normalizirati, naša Podružnica održala je od veljače pa nadalje 3 sjednice Izvršnog odbora, Godišnja izvještaja skupština Podružnice održana je  14. listopada u Izletištu Goričanec uz prisustvu  80 članova i zabavnim domjenkom nakon Skupštine.

Matica umirovljenika MŽ također se aktivirala, od ožujka pa nadalje održane su 3 sjednice Izvršnog odbora, a Godišnja skupština Matice održana je 30. studenog u Štefoj kleti, odakle valja spomenuti prihvat visina novih članarina u EUR-ima.

Odbor za šport i rekreaciju Matice organizirao je županijske sportske susrete segmentno po sportskim disciplinama u vremenu od 10. do 31.svibnja u G.Dubravi. Naši sportaši sudjelovali su u 9 sportskih disciplina s osrednjim uspjesima. Prijevoz na takmičenja organizirali smo vlastitim vozilima uz novčanu naknadu. Isti sistem planiramo i za ovu godinu ( od 19. travnja, srijedama nadalje )>

Sportsko zabavni susreti članova četiriju susjednih Podružnica  ( dogovor 16. 3. U Sv. Martinu na Muri ) odvijali su se tokom 2022. godine gotovo uhodanim načinom.  Prvi domaćin susreta bila je naša Podružnica 22. svibnja u G. Dubravi uz sudjelovanje oko 110 učesnika ( naših 35 ). Takmičenja su se odvijala u 9 disciplina, kao domaćini osvojili smo ukupno 3 mjesto. Slijedeći domaćin bili su umirovljenici Vratišinca 12.lipnja u G. Dubravi ( osvojeno 3 mjesto prisutnih 37 naših članova ), pa Podružnica Selnice 21. 8. također u G.Dubravi ( prisustovalo 41 naš član, osvojeno 5 mjesto),  a zadanji sportsko zabavni susret održan je 11. rujna u Fontani Mačkovec, domaćin je bila Podružnica M. Središća, 40 naših članova osvojilo je 4 mjesto.

Sveukupne sportske aktivnosti u 2022. godini, zajedno sa pandemijskom 2021. god., sumirane su na našoj tzv. sportskoj završnici održanoj 25. studenog u Ribičkom domu Žabnik uz prisustvu 50 članova i uz ukusni gulaš bračnog para Kukovec i živu  glazbu. Pored najboljih u pojedinim sportskim disciplinama, proglašeni su i najsportaši za 2021. I 2022. god. – Drago Kukovec – muški i Marija Trstenjak-  žene.

Dio našeg plana rada za 2022. god. Proveli smo organizirajući izlete za naše članove. Početak je bio početkom svinja u organizaciji MMUŽ promotivnim izletom za tajnike i predsjednike u D. Uvalu u Istri. Mi smo organizirali 1 izlet 11. svibnja u Hrvatsko zagorje ( 52 člana) u organizaciji Jakopić Trevela. Posjetila se Lepoglava, V. Tabor, Kumrovec, M.Bistrica i Bedekovčina gdje smo završili ručkom i muzikom. Vrlo dojmljiv je bio posjet prijateljima u Komendi 23. lipnja, gdje je 48 naših članova provelo čitav dan posjetivši, nakon doručka, Muzej starina, Svetište Brezje, Drvnu industriju našeg prijatelja  Igora Štebeta i završilo u Izletištu „Gorjan“ uz ručak i muziku. Malim poklonima odužili smo se domaćinima, a dostojan uzvrat planiramo ove godine za Dane turizma naše Općine. Uspješnim putovanjem 50-tak članova smatramo takođet put u Đurđevac 20.10. na prezentaciju Firme „Grex“, nakon čega smo pod vodstvom njihovog vodića posjetili  Viroviticu i na povratku našeg Iveka u Kloštar Podravskom. Kraći izlet našim turističkim vlakićem organiziran je za 48 putnika na Šetnicu i skelu Fusek u M. Središću 12. 7., a završen u Mlinarskoj kući uz gulaš i piće.

                Od zabavnih večeri, sve pod dojmom pandemije, organizirana je jedino proslava Dana  žena 8. ožujka u Izletištu Goričenec uz prisustvo 87 članova, obavezne COVID potvrde. Predstavnici naše Općine počastili su žene jaglacima, a druženje  je ujedno bilo neka vrsta sportske završnice za 2021. godinu.

                Kao i svake godine i u 2022. godini organizirano je 48 naših članova ljetovalo od 25. 7. do 6. 8. u Cirvenici gdje održavamo prijateljske kontakte s umirovljenicima Udruge Sunce – Cirkvenica.

                Prošlogodišnje Dane turizma općine naši  članovi su upotpunili učešćem u povorci starih običaja ( I.Šafranić i 4 naše članice ), a na vrlo uspješnoj Gulašijadi  uz Dane općine, naše članice nagrađene su za najljepše uređen  štand ( Mira Jurinić i Marijana Šafranić kao kuharice, a Anđela Krajačić, Anika Jurović, Ivan Šafranić, Božena Haller Vršić, Ivan Vinko). Od ostalih manifestacija treba spomenuti učešće 15 članova na druženju umirovljenika i izložbi ikebana na MESAP-u u Nedelišću, a 4 naša predstavnika bila su 28. 10. na proslavi 30 godišnjice Društva upokojencev V. Polana, gdje smo uz poklon – umjetničku sliku – pozvani na izlet u njihov kraj.

                Odazvavši se na Javni poziv naše Općine, iz predloženog projekta primljeno je 10.000 kuna donacije, a na naše zamolbe donacije su primljene i od INFO Pointa, Picerije Arka, Agro-Martina, Promminga, Termo proma i Interijera Sobočan.

                Ovim putem još jednom svima skupa lijepo zahvaljujemo. Dobivenim sredstvima počastili smo 63-je naših starijih članova Božićno-novogodišnjim poklonom i čestitkom, donekle uredili kontejner za naše potrebe kod Doma branitelja, nabavi 35 sportskih jakni i još ponešto.

                I lanjske smo godine vršili upisivanje umirovljenika s niskim mirovinama za pridobivanje božićnog poklon bona, kao naš mali doprinos općini.

 

HVALA!


U Sv. Martinu na Muri, 23. 4. 2023.                                                      

PREDSJEDNIK

Mirko Krajačić



                            

               

 

Predsjednik Republike Hrvatske odlikovao posmrtno Tomislava Oletića

Predsjednik Republike Hrvatske odlikovao posmrtno Tomislava Oletića

U sklopu obilježavanja Dana policije u petak, 29. rujna u Uredu predsjednika Republike Hrvatske upriličen je tradicionalni prijam povodom dodjele odlikovanja i uručenja priznanja djelatnicama i djelatnicima Ministarstva unutarnjih poslova.

Predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović Redom Nikole Šubića Zrinskog za iskazano junaštvo u Domovinskom ratu odlikovao je Postaju granične policije Imotski, Policijsku postaju Križevci te X. policijsku postaju Sinj. Spomenice domovinskog rata i Spomenice domovinske zahvalnosti za časnu i uzornu službu uručio je 122 djelatnice i djelatnika Ministarstva unutarnjih poslova.

Uz predsjednika i vrhovnog zapovjednika Oružanih snaga Republike Hrvatske Zorana Milanovića, potpredsjednika Vlade i ministra unutarnjih poslova dr. sc. Davora Božinovića te glavnog ravnatelja policije Nikolu Milinu, svečanom uručenju u Uredu predsjednika prisustvovali su načelnik Glavnog stožera OSRH admiral Robert Hranj, predstojnik Ureda Vijeća za nacionalnu sigurnost Valentin Franić, ravnatelj Vojne sigurnosno-obavještajne agencije brigadni general Ivan Turkalj, generalni vikar Vojnog ordinarijata u RH don Marko Medo, glavni vatrogasni zapovjednik Slavko Tucaković, dužnosnici i rukovoditelji Ministarstva unutarnjih poslova i Ravnateljstva policije te načelnici policijskih uprava, bivši ministri unutarnjih poslova te bivši glavni ravnatelji policije, načelnik SUZUP-a iz Domovinskog rata i bivši djelatnici MUP-a, kao i  predstavnici sindikata.

Potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova dr. sc. Davor Božinović uvodno se zahvalio Predsjedniku na odlikovanju 122 djelatnika i djelatnice Ministarstva unutarnjih poslova te tri policijske postaje i istaknuo kako je to jedna hvalevrijedna tradicija: „Mi smo danas nagradili one koji su imali iznimne rezultate i poduhvate u proteklih godinu dana, a na nama je da nastavimo ovim putem.“

Ove godine Spomenicom  domovinske zahvalnosti odlikovani su policijski službenici Juraj Hergotić iz Postaje prometne policije Čakovec i posmrtno Tomislav Oletić iz Policijske postaje Čakovec. Spomenicu je iz ruku predsjednika Republike Hrvatske primila Tomislavova supruga, Petra Oletić.