I stoji na uglu stari nam zdenec koji je davao vodu života

16.03.2022.

Nekada nasušna potreba i izvor života u gotovo svakom dvorištu krasio je zdenec. Jedan takav preostali zdenec u naselju Gornji Konvovčak, prema kazivanju najstarijih mještana, nalazi se na mjestu Malček već više od stotinu godina i nikada nije presušio. I danas je u njemu voda, ali iz njega više nitko ne pije. A nekada se iz njega opskrbljivalo gotovo pola sela.

Bilo je to mjesto na kojem su se nalazili mladi i stari, i taj zdenec da može govoriti zasigurno bi nam ispričao zanimljive priče.

Nažalost danas na njega nitko ne dolazi po vodu jer svako kućanstvo ima gradski vodovod.

Nekadašnji izvor života danas je tek lijepo sijećanje na davna vremena. Upravo u znak zahvalnosti onima koji su ga iskopali ali i zbog očuvanja kulturne baštine i nekadašnjeg identiteta svakog dvorišta, Općina Sveti Martin na Muri obnovila je stari oronuli zdenec i tako ga spasila od propadanja.

Mnogobrojni šetaći i turisti koji šeću po ovom kraju imat će mogućnost vidjeti stari zdenec i odmoriti na klupici uz njega.