Ne ponovilo se! – U Svetom Martinu na Muri zajednički obilježen Europski dan sjećanja na žrtve svih totalitarnih i autoritarnih režima

23.08.2023.

Ne ponovilo se! – U Svetom Martinu na Muri zajednički obilježen Europski dan sjećanja na žrtve svih totalitarnih i autoritarnih režima

Dana 23. kolovoza obilježava se Europski dan sjećanja na žrtve svih totalitarnih i autoritarnih režima kao spomendan u Republici Hrvatskoj.

Obilježavanjem Europskog dana sjećanja na žrtve svih totalitarnih i autoritarnih režima, Hrvatska se pridružila većini zemalja članica EU u kojima se, na preporuku Europskog parlamenta, potiče na promišljanje osjetljivih i kompleksnih pitanja zajedničke povijesti i njezina očuvanja kako bi sljedeće generacije mogle iz nje učiti i graditi suživot na temeljima demokracije i uvažavanja temeljnih prava. Brojni su Međimurci također bili žrtve totalitarnih i autoritarnih režima

Od godine 2019. na inicijativu Grada Mursko Središće i gradonačelnika Dražena Srpaka, taj se dan obilježava zajednički s predstavnicima Murskog Središća i okolnih općina, kako bi se poslala i zajednička jasna poruka – spomen na sve žrtve tih režima kroz 20. stoljeće, učenje na greškama iz prošlosti i ne prihvaćanje nikakvih oblika diktatura u budućnosti.

U srijedu, 23. kolovoza 2023. godine u Svetom Martinu na Muri ponovo su zajednički obilježili ovaj dan gradonačelnik Murskog Središća, Dražen Srpak, župan Občine Lendava, Janez Magyar, načelnik Općine Vratišinec, Mihael Grbavec, načelnik Općine Selnica, Ervin Vičević, predsjednik Općinskog vijeća Općine Sveti Martin na Muri Ivica Kutnjak.

 

BIMEP 2024.

BIMEP 2024.

Zahvaljujući rastu popularnosti biciklizma u...